Følgende artikel hjælper dig med: Zrozumienie wartości kryptowaluty
Biorąc pod uwagę, jak zmienna jest kryptowaluta, możesz zastanawiać się, co czyni ją cenną. Nierzadko zdarza się, że cena Bitcoina waha się o 5%, a nawet 10% każdego dnia. Mniejsze kryptowaluty mogą doświadczyć jeszcze większych wahań cen.
Co zatem sprawia, że kryptowaluta rośnie lub spada?
W przeciwieństwie do walut fiducjarnych lub innych środków wymiany objętych sankcjami rządowymi, kryptowaluty rzadko są wspierane przez organ centralny. Zaufanie konsumentów do wartości waluty można zwiększyć dzięki wsparciu rządu, co może zapewnić duże wydatki i kolekcjonera waluty.
Kryptowaluty czerpią swoją wartość z różnych źródeł:
- Podaż i popyt
- Koszt produkcji
- Dostępność na giełdach
- Konkurs
- Zarządzanie
- Przepisy prawne
Podaż i popyt na kryptowaluty
Jak wszystko inne, czego ludzie chcą, wartość kryptowaluty zależy od podaży i popytu. Kiedy popyt przewyższa podaż, cena rośnie. Jeśli na przykład wystąpi susza, ceny zbóż i produktów rolnych wzrosną, jeśli popyt się nie zmieni. Kryptowaluty podlegają tym samym zasadom podaży i popytu. Kiedy popyt przewyższa podaż, kryptowaluta zyskuje na wartości.
Proces jest bardziej skomplikowany, ale gdy większość monet zostanie wydobyta, tempo wydobycia spada, a całkowita podaż jest uzupełniana jedynie w celu zrekompensowania utraconych jednostek. Jeśli rozumiesz podstawy ekonomii, będziesz wiedział, że ceny są ustalane przez podaż i popyt.
Koszt produkcji
Wydobywanie to proces tworzenia nowych tokenów kryptowaluty. Wydobywanie kryptowalut to proces wykorzystania komputera do weryfikacji kolejnego bloku w łańcuchu bloków. Zdolność kryptowaluty do funkcjonowania wynika ze zdecentralizowanej sieci górników. W zamian protokół generuje nagrodę w postaci tokenów kryptowaluty oraz wszelkie opłaty płacone górnikom przez strony wymieniające.
Do weryfikacji blockchainu wymagana jest moc obliczeniowa. Aby wydobywać kryptowalutę, uczestnicy muszą inwestować w drogi sprzęt i energię elektryczną. Im większa konkurencja w wydobywaniu kryptowaluty w systemie proof-of-work, takim jak te używane przez Bitcoin i Ethereum, tym trudniej jest ją wydobywać. Dzieje się tak dlatego, że aby zweryfikować blok, górnicy rywalizują ze sobą w rozwiązaniu trudnego problemu matematycznego.
Giełdy kryptowalut
Bitcoin i Ether, dwie popularne kryptowaluty, są przedmiotem obrotu na różnych giełdach. Najpopularniejsze tokeny notowane są na niemal każdej giełdzie kryptowalut. Z drugiej strony niektóre mniejsze tokeny mogą być dostępne tylko na kilku giełdach, ograniczając dostęp do niektórych inwestorów. Niektórzy dostawcy portfeli będą zbierać wyceny z wielu giełd dla dowolnego zestawu kryptowalut, ale pobierają za to opłatę, podnosząc koszt inwestycji.
Konkurs
Istnieją tysiące różnych kryptowalut, a codziennie uruchamiane są nowe projekty i tokeny. Nowi konkurenci mają do czynienia z niską barierą wejścia, ale stworzenie realnej kryptowaluty wymaga również rozwoju sieci użytkowników kryptowalut.
Przydatna aplikacja typu blockchain może szybko rozwinąć sieć, zwłaszcza jeśli rozwiąże wadę konkurencyjnej aplikacji. Jeśli nowy konkurent zyska na popularności, uszczupli to wartość operatora zasiedziałego, powodując spadek ceny operatora zasiedziałego wraz ze wzrostem ceny tokena nowego konkurenta.
Zarządzanie wewnętrzne
Sieci kryptowalut rzadko kierują się zestawem sztywnych zasad. Programiści wprowadzają zmiany w projektach w odpowiedzi na opinie społeczności. Na przykład tokeny zarządzania dają swoim posiadaczom wpływ na to, w jaki sposób token będzie wydobywany lub wykorzystywany w przyszłości projektu. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w zarządzaniu tokenem wymagany jest konsensus interesariuszy.
Inwestorzy wolą dobrze zarządzany rząd. Nawet jeśli działanie kryptowaluty ma wady, inwestorzy wolą diabła, którego znają, od diabła, którego nie znają. W rezultacie tam, gdzie stosunkowo trudno jest zmienić sytuację, stabilne zarządzanie może być korzystne pod względem zapewnienia bardziej stabilnych cen.
Regulacje i wymagania prawne
Bitcoin powstał w następstwie kryzysu finansowego wywołanego rozluźnieniem przepisów dotyczących instrumentów pochodnych. Ekosystem kryptowalut jest w dużej mierze nieuregulowany i zyskał reputację pozbawionego granic i przepisów.
Brak regulacji pozwala na swobodne używanie tej waluty ponad granicami i nie podlega takim samym kontrolom narzuconym przez rząd, jak inne waluty. Z drugiej strony oznacza to, że używanie Bitcoinów i handel nimi może skutkować oskarżeniem karnym w większości jurysdykcji finansowych. Zdecydowana większość inwestorów instytucjonalnych nadal waha się przed inwestowaniem w tę klasę aktywów, co skutkuje zmniejszeniem płynności i zwiększoną zmiennością w ekosystemie.
Wniosek:
Bitcoin jest wciąż rodzącą się klasą aktywów, mimo że istnieje już od ponad dekady. Oznacza to, że o jego cenie decyduje złożony zestaw czynników, takich jak koszty produkcji, konkurencja i zmiany regulacyjne. Inne czynniki, takie jak poziom trudności algorytmów kryptowaluty i forki w jej łańcuchach bloków, mogą również odgrywać rolę w ustalaniu jej ceny ze względu na technologiczne korzenie kryptowaluty.
Autor:
Nishant S Kaushik jest autorem treści pracującym w Carret, platformie oszczędności kryptograficznych, na której możesz kupować i sprzedawać aktywa, a także zarabiać najwyższe odsetki od swoich aktywów kryptograficznych. Lubi rozmawiać o blockchainie, kryptowalutach i ich konsekwencjach dla przyszłości ludzkości.