Dzięki licencji CCO nikt nie może ukraść Twojego adresu IP NFT

Følgende artikel hjælper dig med: Dzięki licencji CCO nikt nie może ukraść Twojego adresu IP NFT

ccCCO NFT: dzięki licencji CCO każdy może używać NFT do celów komercyjnych na wiele sposobów

Własność intelektualna I prawa autorskie są skomplikowanymi zjawiskami o długiej i zawiłej historii. Games Workshop, firma zajmująca się grami planszowymi, odpowiedzialna za niezwykle udaną grę Warhammer 40,000 IP, od dawna zniechęcała swoich fanów, agresywnie eliminując treści tworzone przez fanów w Internecie. kiedy NFT zaczęły przechodzić z rąk do rąk za setki tysięcy dolarów, nikt nie był szczególnie zachwycony powrotem debat na temat praw własności intelektualnej do projektów i kolekcji, tak jak miało to miejsce w przypadku CryptoPunks.

Kryptopunki to jeden z najwcześniejszych przykładów tzw NFT na Ethereum i były inspiracją dla standardu ERC-721, który obsługuje większość dzieł sztuki cyfrowej i przedmiotów kolekcjonerskich. CryptoPunks to 10 000 unikalnie wygenerowanych postaci. Nie ma dwóch dokładnie takich samych, a każdy z nich może być oficjalnie własnością jednej osoby na blockchainie Ethereum. Ponieważ ludzie w ekosystemie NFT szukali sposobu na uniknięcie niepotrzebnych komplikacji związanych z prawami autorskimi i wzmocnienie pozycji prawnej swoich kolekcjonerów, w niektórych projektach zaczęto wykorzystywać coś, co nazywa się CCO licencji dotyczącej praw autorskich, narzędzia prawnego, które niektórzy uważają za rozwiązanie tych problemów.

Licencja praw autorskich CCO:

Rozwój NFT jest wciąż na wczesnym etapie. Jednak w miarę upływu czasu odkrywa się coraz więcej na temat NFT. Jedną z nowszych dyskusji jest CCO NFT. NFT to forma praw autorskich, która umożliwia twórcom zezwolenie na posiadanie ich NFT innym osobom. CCO NFT można postrzegać jako własność intelektualną typu open source. Projekty z licencją CCO oznaczają, że nie jesteś ograniczony nawet do własnego NFT, możesz użyć dowolnego NFT z kolekcji, nawet do logo nowej firmy.

🔥 Anbefalede:  Jak bić NFT: najlepszy przewodnik krok po kroku

CCO oznacza Creative Commons bez zastrzeżeń praw. W rzeczywistości oznacza to zrzeczenie się wszelkich praw autorskich i pokrewnych przysługujących Ci do utworu i przekazanie tych praw do domeny publicznej. Licencja Creative Commons jest jedną z kilku publicznych licencji dotyczących praw autorskich, które umożliwiają bezpłatną dystrybucję dzieła chronionego w inny sposób. CCO oznacza, że ​​każdy może używać NFT do celów komercyjnych na wiele sposobów, bez konieczności podawania informacji o oryginalnym artyście, zespole lub twórcy.

W zależności od konkretnej kolekcji NFT mogą obowiązywać ograniczenia w korzystaniu z własności intelektualnej po stronie posiadacza, dlatego wielu zaczęło szukać NFT, które dają kupującym możliwość wykorzystania i komercjalizacji dzieł sztuki NFT. Zwykle, gdy artysta, twórca lub zespół coś tworzy, niezależnie od tego, czy jest to dzieło sztuki, piosenka czy literatura, twórca posiada prawa. Mogą z tym zrobić wszystko, jak im się podoba. twórcy i kolekcjonerzy niechcący zrezygnują z praw, jeśli nie znają podstawowego prawa własności intelektualnej.

Większość kupujących uważa, że ​​CCO to licencja dająca im największą władzę nad NFT, ponieważ twórcy zrzekają się roszczeń do wyłącznych praw do tych dzieł sztuki. Jednak fakt, że twórca nie ma już żadnego wpływu na wykorzystanie swojego dzieła, z wyłączeniem praw osobistych, nie oznacza, że ​​kupujący ma nad nim pełną kontrolę. Ostatecznie jednak, podobnie jak wszystko inne w NFT przestrzeni, CCO nie jest aplikacją uniwersalną, a każdy projekt będzie miał inne potrzeby.