Følgende artikel hjælper dig med: Co to oznacza dla Azji Południowo-Wschodniej?
W tym artykule opisano, co geopolityka sztucznej inteligencji oznacza dla Azji Południowo-Wschodniej?
Każdy naród chce wykorzystać technologie takie jak sztuczna inteligencja, aby zwycięzca mógł posiadać znaczną władzę w definiowaniu i dominowaniu w przyszłości pod względem gospodarczym i geopolitycznym. W tym wyścigu liderami są Stany Zjednoczone i Chiny, a oba kraje posuwają się do przodu dzięki swojej przewadze konkurencyjnej: Stany Zjednoczone dysponują najnowocześniejszym sprzętem, badaniami i talentem, podczas gdy Chiny mają ogromny zasób danych gotowych do wykorzystania w sztucznej inteligencji, co napędza rozwój technologiczny i silną wolę polityczną odniesienia sukcesu. W Azji Południowo-Wschodniej rośnie wykorzystanie sztucznej inteligencji lub technologii sztucznej inteligencji, a rządy w regionie wykazują zainteresowanie wykorzystaniem sztucznej inteligencji do celów rozwoju krajowego. Technologie sztucznej inteligencji mają poważny wpływ na prawa człowieka, prywatność, media i demokrację, a ich rosnące wykorzystanie w regionie rodzi pytania o potrzebę ustanowienia mechanizmów zarządzania i ochrony ludzi przed potencjalnymi szkodami i zagrożeniami. W tym artykule opisano, co geopolityka sztucznej inteligencji oznacza dla Azji Południowo-Wschodniej?
Siła tych dwóch narodów w obszarze technologii bez wątpienia ma istotne konsekwencje dla Azji Południowo-Wschodniej, która w dużej mierze zależy od sprowadzania i wykorzystywania technologii sztucznej inteligencji z USA i Chin. W pierwszej z tej dwuczęściowej serii przyglądamy się metodologiom Chin i Stanów Zjednoczonych potwierdzania siły w przestrzeni sztucznej inteligencji i technologii, w tym potencjalnym zagrożeniom, jakie każde z nich stwarza dla całego świata.
Awans Chin
Kilku badaczy przedstawiło Azję Południowo-Wschodnią jako poligon doświadczalny i bramę do rozszerzenia Chin na światową superpotęgę. Rzeczywiście, Chiny są stopniowo postrzegane przez mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej jako najbardziej przekonująca potęga finansowa ze względów strategicznych i, co mniej istotne, najbardziej przekonująca pod względem strategicznym i zdecydowanym. W badaniu ISEAS z 2021 r. dotyczącym stanu Azji Południowo-Wschodniej 76,3% z 1032 respondentów z Azji Południowo-Wschodniej uznało Chiny za najbardziej ugruntowaną potęgę monetarną w regionie (zamiast 7,4%, które wybrało Stany Zjednoczone), podczas gdy 49,1% uznało Chiny za najbardziej przekonującą siłą polityczną i żywotną w regionie (30,4% wybrało Stany Zjednoczone). Respondenci, którzy wybrali Chiny jako najbardziej przekonujące, dodatkowo wyrazili zaniepokojenie ich rosnącą siłą (72,3% w dziedzinie gospodarczej i 88,6% w dziedzinie politycznej i kluczowej).
Chiny mają połączony system przewozów długodystansowych, który zamierza rozszerzyć swój wpływ na cały świat. Jak doniósł Xi Jinping w 2013 r., Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI) to globalny program infrastrukturalny o wartości bilionów dolarów, obejmujący prawie 140 krajów, z obszernym portfolio obejmującym projekty z różnych dziedzin, takich jak energia, transport i innowacje w zakresie danych . Naoczni świadkowie polityczni zauważyli, że chociaż Chiny przedstawiają BRI jako bodziec do współpracy monetarnej mający na celu wywołanie globalnego obrotu wydarzeń, BRI również zapewnia Chinom ogromną kluczową zachętę za pośrednictwem portów i innej infrastruktury transportowej.5
USA jako inna opcja?
Niepokój związany z Chinami przygotowuje wszystkich na spotkanie z USA, supermocarstwem świata okupacyjnego, które jest regularnie uważane za mocarstwo bardziej nieszkodliwe. Niezależnie od tego, naciski na nadmiar państwa chińskiego mają zastosowanie i obejmują łącznie przypadek dominacji USA. Ponadto podstawowe przesłanki amerykańskiej Big Tech niosą ze sobą obraz zagrożeń dla porządków społecznych na całym świecie.
Dyskusje na temat geopolitycznego ryzyka związanego z osiągnięciem przez Chiny światowej potęgi w zakresie sztucznej inteligencji często przedstawiają bitwę o władzę między Stanami Zjednoczonymi a Chinami jako konfrontację między liberalnym systemem opartym na głosach a skomputeryzowanym autorytaryzmem. Jednak ta polaryzacja staje się coraz bardziej niezdrowa, w miarę jak Stany Zjednoczone tracą swoją pozycję niczym szef rządu rządzonego większością, szczególnie po czterech długich, zaciekłych okresach w organizacji Trumpa, które zakończyły się zaciekłą rewoltą, na którą wpływ miał sam prezydent. Naoczni świadkowie z ostrożnością obserwowali, jak zachwycone media i klimat w Internecie stworzyły dwie interpretacje rzeczywistości w amerykańskiej kulturze, z dwoma różnymi mistrzami oficjalnych wyścigów w 2020 roku.