Følgende artikel hjælper dig med: AWS, Azure i Google Cloud na nowo definiują komercyjne modele telekomunikacji
Branża znajduje się na początku głębokiej zmiany strukturalnej w kierunku zwiększonej konsumeryzacji technologii telekomunikacyjnych
14 czerwca 2022 r.: 5G to pierwsza „G” w technologiach komórkowych, która toruje drogę dostawcom usług komunikacyjnych (CSP) do działania w warstwie oprogramowania. Oprogramowanie stanowi odejście od modelu transakcyjnego charakterystycznego dla produkcji sprzętu telekomunikacyjnego. Oprogramowanie wskazuje na model przychodów cyklicznych, który jest bardziej spójny i przewidywalny, podobnie jak w przypadku hiperskalerów. Według globalnej firmy ABI Research zajmującej się wywiadem technologicznym ma to konsekwencje dla modeli komercyjnych leżących u podstaw branży.
„Wraz ze wzrostem znaczenia oprogramowania imperatyw komercyjny z punktu widzenia dostawcy jest surowy: odejście od skończonej podaży sprzętu (3G i 4G), charakteryzującej się rzadkością, na rzecz modeli monetyzacji opartych na oprogramowaniu (5G), gdzie podaż jest zasadniczo nieskończona ” – stwierdza Don Alusha, starszy analityk ds. sieci rdzeniowych i brzegowych 5G w ABI Research.
W przypadku sieci 3G i 4G ustalenia handlowe opierają się na modelu zakupu CAPEX. Dostawcy CSP płacą określoną cenę za posiadanie aktywów. Może to być sprzęt (anteny komórkowe) lub oprogramowanie objęte licencjami wieczystymi. Wartość można zapłacić gotówką, sfinansować lub wydzierżawić. Jednak najważniejsze jest to, że istnieje ustalona cena. Po uzgodnieniu umowy dostawcy sprzętu sieciowego (NEV), tacy jak Ericsson, Huawei, Nokia i ZTE, mają gwarancję płatności z góry w momencie podpisania umowy. W modelu CAPEX pojazdy NEV mają jeden punkt krytyczny: wygranie transakcji. Ryzyko wdrożenia zakupionej technologii spada na CSP. Należy zauważyć, że ogólnie rzecz biorąc, zanim produkt zostanie przyjęty i używany, większość budżetu została już wydana na instalację, integrację i inne profesjonalne usługi potrzebne do uruchomienia produktu.
Z kolei w ekosystemie 5G, a co za tym idzie, w świecie chmury i oprogramowania, sprzedaż „produktu” może nie mieć miejsca. Dostawcy technologii nadal muszą skierować wymagane prace badawczo-rozwojowe (R&D), aby zbudować technologię i wygrać umowę. Muszą inwestować w marketing i realizować cykl sprzedaży w nadziei, że wygrają transakcję. Pod tym względem niewiele różni się od modelu CAPEX. Różnica polega na tym, że modele OPEX są powiązane z powtarzającymi się (mikro) transakcjami – dodatkową mocą obliczeniową, większą pamięcią masową, większą liczbą modułów itp. „Ponadto firmy zbudowane w oparciu o modele OPEX zazwyczaj inwestują z góry znaczną część kapitału, a następnie próbują nadrobić wolumenem ze względu na lepszą strukturę kosztów związaną z oprogramowaniem; koszt krańcowy wytworzenia dodatkowej kopii jest bardzo mały. To leży u podstaw modelu biznesowego i strategii hiperskalarników (Amazon, Google i Microsoft)” – wyjaśnia Alusha.
Choć jest to bardzo subtelne, następuje coraz większa konsumeryzacja technologii telekomunikacyjnych ze względu na rosnące wykorzystanie chmury i oprogramowania. Branża oprogramowania to biznes ekonomiczny na dużą skalę. Aby opracować oprogramowanie, z góry dokonuje się znacznych inwestycji, a koszt krańcowy wytworzenia każdego z nich jest bardzo mały. Zasadnicza różnica między tworzeniem oprogramowania a sprzętem produkcyjnym polega na tym, że to drugie wiąże się z utworzeniem i przeniesieniem własności produktu, podczas gdy to pierwsze ma charakter znacznie bardziej nieuchwytny. Z punktu widzenia bilansu istnieją zalety, ponieważ obecnie dostawcy usług internetowych płacą za oprogramowanie w przybliżeniu za jego wykorzystanie w czasie – co stanowi wydatek operacyjny – w przeciwieństwie do metody kosztów stałych w świecie zorientowanym na nakłady inwestycyjne. Poprawia to pomiary zwrotu z zainwestowanego kapitału (ROIC).
W nowym świecie chmury i oprogramowania, oprócz sprzedaży transakcji, NEV muszą także wywrzeć materialny i pozytywny wpływ na odbiorcę usługi, aby stworzyć wartość. „Dzięki temu branża może odkrywać nowe modele biznesowe, które wykraczają poza to, gdzie w łańcuchu wartości znajdują się pieniądze, i gdzie będą w nadchodzących latach. Chmura sprzętu telekomunikacyjnego oferuje bezprecedensowe możliwości (np. innowacje, lepszą ekonomikę, elastyczność biznesową itp.), ale z natury stanowi nowe technologie dla branży i wiąże się z ryzykiem. Pojawią się wyzwania ze względu na brak dojrzałości i wiele niewiadomych dotyczących wydajności, najlepszych praktyk i kontroli zasobów technologicznych. Jednak operatorzy, którzy jako pierwsi sprostają tym wyzwaniom, mogą zyskać przewagę konkurencyjną na rynku” – podsumowuje Alusha.
Ustalenia te pochodzą z raportu analizy aplikacji Cloudification of Telecom Technologies and Equipment firmy ABI Research. Niniejszy raport stanowi część oferowanej przez firmę usługi badawczej dotyczącej sieci 5G Core & Edge Networks, która obejmuje badania, dane i spostrzeżenia analityków. Raporty z analizy aplikacji, oparte na obszernych wywiadach podstawowych, przedstawiają dogłębną analizę kluczowych trendów rynkowych i czynników dla konkretnej technologii.